Skip to main content

04

MAR

10:00

Mednarodna konferenca Nečloveško, prečloveško: O živalih, pošastih in drugih Drugih

4-5 Marec 2025 - Mednarodna konferenca o filozofiji in eksperimentalni teoriji


Osnovni podatki

04. marec 2025 ob 10:00 do 05. marec 2025 ob 20:00
Gosposka in Križevniška dvorana / Gosposka 16 1000 Ljubljana
Organizator: Vesna Liponik in Marisa Žele, Filozofski inštitut ZRC SAZU
Opis

Filozofski inštitut ZRC SAZU

S podporo Avstrijskega Kulturnega Foruma Ljubljana

vabi na

Non-Human, All Too Human

On Animals, Monsters and Other Others

Mednarodna konferenca o filozofiji in eksperimentalni teoriji

45 Marec 2025

 

Obdani smo s podobami nečloveškega za katere se zdi, da na nas prežijo na vsakem koraku – bivajo v svetovih filma, literature, video iger in vizualnih umetnosti. Postale so tako razširjene, da oblikujejo celotne žanre in kategorije mišljenja znotraj le-teh. Mednarodna konferenca Non-Human, All Too Human: On Animals, Monsters and Other Others (Nečloveško, prečloveško: O živalih, pošastih in drugih Drugih), predstavlja poskus teoretskega sledenja temu nezadržnemu množenju figur nečloveškega skozi interdisciplinaren pristop, ki nam omogoča, da raziskujemo nečloveško kot predmet teoretske analize. Naslov konference, navdahnjen po enem najslavnejših Nietzschejevih del, se poigrava z relacijsko napetostjo med človeškim in nečloveškim. Vabi k preučitvi premikajočih se meja med kategorijama človeškega in nečloveškega skozi prizmo Drugosti – koncepta, ki se je zgodovinsko in kulturno oblikoval v nasprotju do človeškega. Če se je človeško venomer vzpostavljalo kot objektivno, naravno in normativno, je ideja Drugosti zajela deviantnost, pošastnost in živalskost. 

Prihajajoča mednarodna konferenca si prizadeva vzpostaviti prostor za odprto teoretsko razpravo o konceptu Drugosti v povezavi z nečloveškim. Teoretičarke_i z univerz in inštitutov z Dunaja, Newcastla, Prage, Maribora in Ljubljane bodo k vprašanju nečloveškega pristopali z različnih interdisciplinarnih perspektiv, vključno s področji, kot so filozofija, kritična teorija, ekokritika, kritične animalistične študije, teoretska psihoanaliza, antropologija, okoljska teorija, muzikologija, filmska teorija, študije videoiger, študije pošastnosti in folkloristika.

Namen konference je pokazati, da je lahko razmišljanje o odnosu med človeškim in vsem, kar ustreza klasifikaciji nečloveškega, produktivno za teorijo, zlasti na interdisciplinarnem presečišču filozofije in tako imenovane eksperimentalne ali odprte teorije, ki eksperimentira tako s svojo metodologijo kot z materialom, ki ga obravnava. Ta interdisciplinarni pristop bo sodelujočim in občinstvu omogočil kritično obravnavo teme nečloveškega ter ponudil bogat vpogled v to, kako je bilo človeško in nečloveško mišljeno, definirano, prevpraševano in (re-) konstruirano.

V duhu s tem bo bistven del konference vključevanje filmskega gradiva, ki bo služilo dopolnjevanju in poglabljanju razprave. Vsak dan se bo zaključil s projekcijo filma, ki bo omogočal dialog med materialom in teorijo. Pred vsako projekcijo bodo potekala kratka predavanja, ki bodo zagotovila teoretski okvir za filme.

4. marca bo predvajan film Nosferatu (1922) režiserja F. W. Murnaua, 5. marca pa film The Beast from 20,000 Fathoms (1953) režiserja Eugèna Louriéja, ki je navdihnil kultno japonsko Godzillo (1954).

 

 

NASTOPILI BODO:

Rok Benčin (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Michael Lewis (Univerza Newcastle, Združeno kraljestvo), Voranc Kumar (Podiplomska šola ZRC SAZU), Aleš Mendiževec (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Peter Klepec (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Aleš Bunta (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Adam Potts (Univerza Newcastle, Združeno kraljestvo), Marisa Žele (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Vesna Liponik (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Lovrenc Rogelj (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Jacob Parkin (Univerza Newcastle, Združeno kraljestvo), Tadej Troha (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Marina Gržinić Mauhler (Filozofski inštitut, ZRC SAZU), Marjetka Golež Kaučič (Glasbenonarodopisni inštitut, ZRC SAZU), Jaroslav Švelc (Charles University Praga), Maja Petrović-Šteger (Inštitut za antropološke in prostorske študije, ZRC SAZU), Jovita Pristovšek (Inštituta za kulturne in spominske študije, ZRC SAZU), Maša Blaznik (neodvisna raziskovalka), Branislava Vičar (Filozofska fakulteta, Univerza v Mariboru), Jelka Kernev Štrajn (neodvisna raziskovalka), Fahim Amir (University of the Arts, Bremen) 

Celotna konferenca bo predvajana v živo na Zoomu od 4. do 5. marca 2025, vsak dan od 10:00 do 18:30. 

Pridružite se nam na: NON-HUMAN ZOOM (ID srečanja: 890 3855 4005, geslo: 884697)  

Konferenca bo potekala v angleščini.  

Program (časovnica) se nahaja v priponki: NonHuman_Timetable.pdf

Tukaj najdete tudi povzetke predavanj: NonHuman_Speakers_Lectures_.pdf

Konferenco je financirala Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije v okviru programov P6-0014 »Pogoji in problemi sodobne filozofije« in MR-56876, ter projektov J6-4623 »Konceptualizacija konca: njegova temporalnost, dialektika in afektivna dimenzija« in N6-0286 »Realnost, iluzija, fikcija, resnica: preliminarna študija«.